صفحه اصلي > اخبار سايت 
 


71 بنگاه دولتی در یکسال گذشته به بخش خصوصی واگذار شد

چهارشنبه ١٤ شهريور ١٣٩٧ | ١٣:٥٣ کد : ٩٣٠٦ تازه ترین اخبار
تعداد بازدید:662
مشاور رئیس کل سازمان خصوصی سازی گفت: در یک سال گذشته 190 بنگاه به ارزش بیش از 280 هزار میلیارد ریال قیمت گذاری و عرضه شد که از این میزان 71 بنگاه به ارزش 35 هزار میلیار ریال واگذار شد.
71 بنگاه دولتی در یکسال گذشته به بخش خصوصی واگذار شد

مشاور رئیس کل سازمان خصوصی سازی گفت: در یک سال گذشته 190 بنگاه به ارزش بیش از 280 هزار میلیارد ریال قیمت گذاری و عرضه شد که از این میزان 71 بنگاه به ارزش 35 هزار میلیار ریال واگذار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان خصوصی سازی، سید جعفر سبحانی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزود: سازمان خصوصی‌سازی موفق شد 37 درصد عرضه ها از لحاظ تعداد و 12 درصد بنگاه را از نظر ارزش، به بخش خصوصی واگذار کند که این میزان بیش از میانگین موفقیت در تعداد عرضه های دولت یازدهم است.
وی افزود: در دولت دوازدهم علاوه بر اینکه با انتقال هیچ شرکتی به گروه فعالیت های غیرقابل واگذاری، موافقت نشد بلکه رفع موانع واگذاری بخش بزرگی از شرکت ها نیز در دستور کار قرار گرفت.
سبحانی اضافه کرد: فهرست بنگاه های مصوب قابل واگذاری امسال نزدیک به 2 برابر فهرست مصوب بنگاه های قابل واگذاری در سال 1396 است.
مشاور رئیس کل سازمان خصوصی سازی گفت: در دولت یازدهم و دوازدهم 470 هزار و 872 میلیارد ریال از سهام و دارایی متعلق به دولت و شرکت های دولتی واگذار شده که این میزان واگذاری معادل 32 درصد ارزش کل واگذاری های انجام شده است.
وی، قطعی شدن قرارادادهای منعقده در دولت های گذشته بابت رد دیون دولت از جمله 115 هزار میلیارد ریال به صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد را دلیل افزایش ارزش واگذاری ها به شیوه انتقال مستقیم سهام به طلبکاران در این دوره بیان کرد.
سبحانی افزود: با توقف فرآیند رد دیون دولت از محل واگذاری، سهام خصوصی سازی وارد مدار رقابتی جدیدی شد به طوری که سهم بخش خصوصی واقعی در دولت یازدهم به 67 درصد و در دولت دوازدهم به 100 درصد حجم کل واگذاری ها رسید.

** 69 درصد بنگاه ها واگذار شدند
مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: از سال 1380 تا پایان مردادماه امسال در مجموع 2 هزار بنگاه در فهرست بنگاه های قابل واگذاری قرار گرفت که از این تعداد 1371 بنگاه (69 درصد) یا به طور کامل واگذار و یا از فهرست واگذاری ها خارج شد؛ چهار بنگاه دارای پیشنهاد انتقال به گروه سوم و خروج از فهرست هستند و 625 بنگاه نیز در حال واگذاری اند.

** 98 درصد مشمولان سهام عدالت سود دریافت کردند
سبحانی درباره سهام عدالت نیز گفت: 40 میلیون نفر از مشمولان سهام عدالت شماره شبای خود را وارد سامانه کرده اند.
وی افزود: سه هزار و 200 میلیارد تومان سود بین مشمولان سهام عدالت توزیع شد؛ در واقع 98 درصد سود خود را دریافت کردند و فقط باقیمانده مشمولانی که شماره شبای خود را با تاخیر وارد سامانه نموده اند نیمه اول شهریورماه سود خود را دریافت خواهند نمود.
مشاور رئیس کل سازمان خصوصی سازی اظهارداشت: سود سهام عدالت سال آینده از امسال بیشتر خواهد بود؛ پیش بینی شده سود سهام عدالت سال 96 که امسال پرداخت می شود 5 هزار میلیارد تومان باشد.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

/*انتهای پیام*/