عزم جدی دولت برای عرضه سرخابی ها به بورس

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: تصمیم برای عرضه دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بورس جدی است، اما اگر مساله ای خاص رخ دهد که مانع از عرضه شود آن را اعلام خواهیم کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان خصوصی سازی به نقل از خبرگزاری ایرنا، فرهاد دژپسند در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران به عملکرد حوزه وزارت اقتصاد و دارایی اشاره کرد و افزود: درآمد نفتی ایران به دلیل جنگ تحمیلی اقتصادی دچار کاهش شده است، به طور طبیعی با توجه به اینکه شرایط کشور به گونه ای است که نمی توان هزینه ها را کاهش داد؛ بنابراین باید به دنبال منابع جایگزین می رفتیم.

دژپسند با بیان اینکه یکی از این درآمدها که به عنوان سالم ترین درآمد تلقی می شود بحث درآمد مالیاتی است، اظهار داشت: سعی کرده ایم تا در کنار جنگ تحمیلی اقتصادی و شیوع ویروس کرونا رعایت حال مودیان هم داشته باشیم؛ بنابراین نمی توان بسیاری از مودیان مانند حوزه گردشگری و واحدهای صنفی را تحت فشار قرار دهیم.

وی خاطرنشان کرد: اکنون می توان این خبر خوش را داد که درآمد مالیاتی در  ۱۰ ماه امسال تا ۱۰۱ درصد تحقق پیدا کرده است، این موضوع نشاندهنده عملکرد خوبی است که در پیش گرفته شده است.

دژپسند اظهار داشت: یکی دیگر از فعالیت ها تامین مالی از طریق اوراق بوده است که سعی کردیم تا اوراق را با جدول زمان بندی منظم و در دامنه مشخص به کار بگیریم.

وزیر امور اقتصاد و دارایی افزود: گاهی اوقات که از تامین مالی در بازار سرمایه صحبت می شود برخی به اشتباه تصور می کنند که تامین سرمایه فقط از طریق بازار سرمایه انجام می شود در حالی که بازار بدهی یکی از منابع مهم برای تامین مالی تلقی می شود.

به گفته وی، بنگاه های خصوصی هم در بازار بدهی برای تامین مالی اقدام به فروش اوراق می کنند.

دژپسند با تاکید بر اینکه تامین مالی از طریق بازار سرمایه تنوع دارد و کمتر از ۱۰ درصد از تامین مالی از طریق خصوصی سازی انجام می شود، گفت: خصوصی‌سازی‌هایی که تاکنون انجام شده از طریق واگذاری سهام بوده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه از طریق خصوصی‌سازی، مالیات و اوراق سعی کردیم تا دولت دیگر نیازی به تامین مالی از طریق بانک مرکزی نداشته باشد، اضافه کرد: سیاستی که دولت یازدهم و دوازدهم تاکنون داشته، به درستی اجرا شده است و هیچ برداشتی از بانک مرکزی برای تامین بودجه نداشته ایم.

وی در پاسخ به سوالی درباره آخرین اقدامات صورت گرفته برای عرضه سهام استقلال و پرسپولیس، گفت: در خصوص سهام استقلال و پرسپولیس دو بحث مطرح شده است، بارها اعلام کرده ایم که اگر یک مقطعی شرایط فراهم شود آماده عرضه هستیم اما باید بازار آمادگی عرضه را داشته باشد.

دژپسند اظهار داشت: در این زمینه برنامه های مفصلی داریم، حتی تبدیل اساسنامه سهامی خاص به سهامی عام هم توسط مجمع امضا شده است  و در اولین فرصت اگر شرایط فراهم باشد سهام سرخابی ها به بورس عرضه می شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: تصمیم برای عرضه این دو باشگاه به بورس جدی است اما اگر مساله ای خاص رخ دهد که مانع از عرضه شود آن را اعلام خواهیم کرد.

وی در باره عرضه سهام سرخابی ها در دهه فجر گفت: اگر شرایط فراهم شود شاید بتوان در زمان اعلام شده عرضه را انجام دهیم اما اکنون آمادگی عرضه یکی از باشگاه ها را داریم.

مهدی حاجی وند
تهیه کننده:

مهدی حاجی وند

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

چندرسانه‌ای