EN چهارشنبه - 06 مهر 1401

تشریح جزئیات آزادسازی سهام عدالت

رئیس کل سازمان خصوصی سازی به تشریح جزئیات آزادسازی سهام عدالت پرداخت.

به گزارش روابط عمومی سازمان خصوصی سازی، دکتر علیرضا صالح ظهر امروز(چهارشنبه) در نشست خبری خود با خبرنگاران گفت: یکی از اتفاقات مهم در 12 سال گذشته در حوزه سهام عدالت، آزادسازی این سهام است که در دو سال گذشته لایحه آن توسط دولت به مجلس ارسال شده بود.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی با اشاره به این که در حال حاضر ارزش روز پرتفوی سهام عدالت 300 هزار میلیارد تومان است، افزود: با ابلاغیه مقام معظم رهبری آزادسازی سهام عدالت عملیاتی شد که در این راستا عزم دولت نیز این است که با سرعت بالا، آزادسازی سهام عدالت را عملیاتی کند و ما به عنوان بازوی دولت در سازمان خصوصی سازی از صبح امروز مقدمات آزادسازی این سهام را با درج اطلاعات لازم در سامانه سهام عدالت به نشانی wwwsamanese.ir فراهم کرده ایم.

وی در توضیح فرآیند آزادسازی سهام عدالت اذعان داشت: در سال 1385 با اجازه ای که توسط مقام معظم رهبری صادر شد، طرح توزیع سهام عدالت آغاز شد که بر این اساس به مشمولان دو دهک درآمدی شامل مشمولان کمیته امداد و سازمان بهزیستی تخفیف 50 درصدی نیز تعلق گرفت.

صالح اذعان داشت: با پایان یافت مهلت 10 ساله تسویه اقساط سهام عدالت از محل سود سالیانه این سهام، اطلاعات میزان سهام آنها در سامانه سهام عدالت درج شده و در سه سال گذشته نیز هر یک از مشمولانی که سهام عدالت آنها یک میلیون تومان ارزش دارد به ترتیب 150، 175 و 205 هزار سود سالیانه این سهام را از سال 96 تا 98 دریافت کرده اند.

وی با اشاره به این که تعداد مشمولان سهام عدالت بیش از 49 میلیون و 100 هزار نفر هستند، گفت: سود سهام عدالت مربوط به عملکرد سال 98 شرکتهای حاضر در سبد سهام عدالت در سال جدید نیز پس از برگزاری مجامع این شرکتها مشخص و از آنها دریافت شده و پس از آن میان مشمولان توزیع می شود.

صالح با بیان این که تا کنون 5 میلیون نفر از مشمولان شماره شبای خود در سامانه سهام عدالت ثبت نکرده اند، تصریح کرد: سود سهام عدلت این دسته از مشمولان نیز محفوظ است که در صورت ثبت شماره شبای خود در سامانه سهام عدالت، سود سالهای گذشته به صورت یکجا به حساب آنها واریز خواهد شد.

وی همچنین در خصوص آزادسازی سهام عدالت گفت: پس از انجام سه بار مکاتبه توسط رئیس محترم جمهور با مقام معظم رهبری، دیشب با صدور ابلاغیه ای، اجازه آزادسازی سهام عدالت صادر شد که با توجه به تاکید رهبر انقلاب مبنی بر این که دولت با سرعت مقدمات آزادسازی سهام عدالت را فراهم کند، ما در سازمان خصوصی سازی از صبح امروز کار را آغاز کرده ایم و از ساعت 10:30 دقیقه امروز نیز این امکان فراهم شده تا مشمولان با مراجعه به سامانه سهام عدالت در خصوص مدیریت و مالکیت سهام خود تصمیم گیری کنند.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی افزود: بر این اساس مشمولان می توانند با مراجعه به سامانه سهام عدالت یکی از گزینه های فروش مستقیم و یا اداره سهام توسط شرکتهای سرمایه گذاری استانی سهام عدالت را انتخاب کنند.

وی افزود: اگر هم کسی در مدت 30 روز تعیین شده برای تصمیم گیری در خصوص سهام عدالت، به سامانه این سهام مراجعه نکند، به صورت خودکار گزینه دوم که شرکتهای سرمایه گذاری استانی است، برای آنها لحاظ می شود.

صالح ادامه داد: طبق ابلاغیه مقام معظم رهبری شورای عالی بورس باید تصمیم گیری کند که زمان فروش این سهام توسط مشمولان به صورت مستقیم به چه ترتیب و چه زمانی خواهد بود. بر این اساس طی چند روز آینده و با تصویب این شورا جزئیات نحوه فروش سهام عدالت توسط مشمولان به صورت مستقیم و همچنین مزایای هر یک از این روش ها اطلاع رسانی می شود.

وی اذعان داشت: در صورتی که مشمولان سهام عدالت خود را نفروشند و اختیار اداره و مدیریت آنها را به شرکتهای سرمایه گذاری استانی سهام عدالت بدهند، سازوکاری فراهم می شود که در آینده مشمولان مالک واحدهای صندوقهای قابل معامله این شرکتها شوند.

وی همچنین با بیان این که مشمولان سهام عدالت به مدت یک ماه فرصت دارند که نسبت به مدیریت و انتخاب هر یک از این دو گزینه اقدام کنند، گفت: بر این اساس به مشمولان توصیه می شود با مشورت این کار را انجام دهند و عجله ای در این رابطه نداشته باشند.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی افزود: در حال حاضر ارزش مجموع سهام عدالت مشمولان حدود 300 هزار میلیارد تومان است که ورود این میزان سهام به بازار سرمایه، موجب افزایش عمق آن می شود و بازار سرمایه ایران را به یکی از بزرگترین بازارهای سرمایه در دنیا تبدیل می کند.

صالح گفت: ارزش سهام عدالت هر یک از مشمولان در حال حاضر حدود 11 برابر شده است که این نشان می دهد که در این مدت دولت مدیریت خوبی بر پرتفوی سهام عدالت داشته است.

مهدی حاجی وند
تهیه کننده:

مهدی حاجی وند

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

چندرسانه‌ای