صفحه اصلي > اخبار سايت 
 


جوابیه سازمان خصوصی سازی به مطلب خبرگزاری مشرق

سه شنبه ١٤ آذر ١٣٩٦ | ١٧:١٥ کد : ٨٥٩٧ -
تعداد بازدید:589
سازمان خصوصی سازی در خصوص مطلب خبرگزاری مشرق با عنوان "خصوصی سازی یا غارت بیت‌المال؟/ با 21 میلیارد تومان صاحب پالایشگاه شوید!" جوابیه ای را صادر کرد.
جوابیه سازمان خصوصی سازی به مطلب خبرگزاری مشرق

سازمان خصوصی سازی در خصوص مطلب خبرگزاری مشرق با عنوان "خصوصی سازی یا غارت بیت‌المال؟/ با 21 میلیارد تومان صاحب پالایشگاه شوید!" جوابیه ای را صادر کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان خصوصی سازی؛ در جوابیه سازمان خصوصی سازی آمده است: پیرو مطلب منتشر شده مورخ 20 آبان ماه 1396 آن پایگاه اطلاع‌رسانی با عنوان "خصوصی سازی یا غارت بیت‌المال؟/ با 21 میلیارد تومان صاحب پالایشگاه شوید!" موارد زیر جهت اطلاع و اقدام لازم بر اساس قانون مطبوعات به حضور ارائه می‌شود:
1. واگذاری کارخانه کشمیر و شرکت نساجی غرب منعکس شده در مقاله مذکور به عنوان صحبتهای نماینده محترم کرمانشاه، در دوره فعالیت سازمان خصوصی سازی و در چارچوب قانون اجرای سیاستهای کلی اصل (44) قانون اساسی، صورت نپذیرفته است. بنابراین وضعیت فعلی این شرکتها ارتباطی به نحوه واگذاری و یا نظارت پس از واگذاری توسط سازمان خصوصی سازی ندارد.
2. سازمان خصوصي‌سازي همه ساله (از سال 1387) به منظور رصد ميزان دستيابي به اهداف سیاستهای کلی اصل (44) قانون اساسی در سطح خرد (شركتها)، اقدام به ارزيابي عملكرد شركتهاي واگذار شده با استفاده از مدل‌های متعارف علمی نموده است.  اين ارزيابي‌ها موجب شده است تا نقاط مثبت اجراي اين برنامه را تقويت و عارضه‌ها و نكات منفي را نيز به حداقل رساند. از طرف ديگر با عنایت به این که به طور معمول برداشت‌های ذهنی و نظريات غيركارشناسي و بعضاً متناقض و فاقد سند و مدرک پیرامون اثرات اجراي برنامه خصوصي‌سازي بر روی برخي از شاخص‌هاي اقتصادي و اجتماعي مهم شركت‌هاي واگذار شده از جمله سودآوري، بهره‌وري و سطح اشتغال در جامعه مطرح می‌گردد، انتشار نتایج علمی قابل اتکا حاصل از ارزيابي شركت‌هاي واگذار شده که متفاوت با تصورات موصوف می‌باشد، باعث تنوير افكار عمومي و ترویج اثرات مثبت خصوصی‌سازی و توسعه فرهنگ واگذاری‌ها و حمایت بخش خصوصی در کشور شده است. بر اين اساس سازمان سازمان خصوصی سازی در اواخر دولت يازدهم و آغاز شروع به كار دولت دوازدهم اقدام به ارزيابي عملكرد 92 شركت واگذار شده به صورت کنترلی به بخش غير دولتي نموده است. اهم نتايج حاصل از ارزيابي عملكرد مربوطه نشان از بهبود یا دست کم عدم تغییر در شاخص هایی مانند اشتغال، سود آوری، بهره وری و ... در اکثر شرکتهای مذکور بوده است. ازجمله می توان به رشد 55 درصدی شرکتها در معيار«سودآوري»، بهبود 86 درصد شرکتها در امتياز شاخص «سرمايه» و افزایش 64 درصدی شرکتها در شاخص «فروش كل»  اشاره کرد.
بنابراین نتایج حاصل از این ارزیابی ها نشان دهنده عدم وجود توجیه و دلیل جهت نگرانی مردم شریف و نماینده محترم کرمانشاه از واگذاریهای انجام شده یا در شرف انجام است.
3. واگذاری شرکت پالایش نفت کرمانشاه پس از سه بار عرضه ناموفق و در تاریخ 20/10/1395 بصورت کاملاً شفاف و رقابتی و پس از انتشار دو نوبت آگهی عرضه که در مطبوعات کثیرالانتشار و همچنین سایت رسمی سازمان خصوصی‌‌سازی صورت گرفت، انجام پذیرفت. بنابراین بدیهی است این فرصت برای هر متقاضی دیگری نیز به صورت برابر وجود داشته است. ارزش شرکت یاد شده 210 میلیارد تومان بوده است که با در نظر گرفتن سود فروش اقساطی، ارزش تمام شده این شرکت 337 میلیارد تومان شده است. شایان ذکر است 21 میلیارد تومان اشاره شده در تیتر خبر فوق صرفاً مربوط به حصه نقدی 10 درصدی شرکت پالایش نفت کرمانشاه می باشد.
همچنین یکی از دغدغه‌هاي مطرح شده در واگذاری‌ پالايش نفت كرمانشاه، موضوع فروش املاک و تعدیل نیروی انسانی شاغل در شرکت مذکور می باشد كه در اين خصوص خاطر نشان مي‌سازد باتوجه به دستورالعمل "نحوه نظارت پس از واگذاری" موضوع جزء (۴) بند (ب) ماده (۴۰) قانون اجراي سياست‌هاي كلي اصل چهل و چهارم قانون اساسي" سازمان خصوصی‌‌سازی بوسیله بازرسی‌های دوره‌ای، مواردی از جمله خريد و فروش دارائيهاي ثابت، پرداخت به موقع حقوق و دستمزد پرسنل، كاهش تعداد كاركنان شركت خارج از مجوز مندرج در قرارداد و ... را مرتباً تحت نظر داشته و رصد می کند و خریدار به هیچ عنوان حق تغییر کاربری اراضی و همچنین کاهش مجموع تعداد کارکنان تا پایان قرارداد را ندارد.
بنابراین سازمان خصوصی سازی ضمن تکذیب مطالب مندرج در خبر فوق الاشاره پیرامون واگذاری شرکت پالایش نفت کرمانشاه، تأکید می نماید واگذاری شرکت مذکور به صورت کاملاً رقابتی و با ارزش گذاری دقیق توسط کارشناسان خبره انجام یافته و نظارت های قانونی مستمر برای حفظ سطح اشتغال و عدم تغییر کاربری اراضی شرکت یاد شده توسط سازمان خصوصی‌سازی انجام خواهد شد.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

/*انتهای پیام*/