صفحه اصلي > اخبار سايت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

قدردانی ویژه وزیر اقتصاد از رئیس کل سازمان خصوصی سازی

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: در میان مجموعه های این وزارتخانه، سخت ترین کارها را سازمان خصوصی سازی بر عهده دارد و همچنبن در بین تمامی ٥٥ سازمان زيرمجموعه وزارت اقتصاد آقای مهندس پوری حسینی موفق ترین و کار آمدترین مدیر می باشد که بر این اساس باید از زحمات ایشان و هیئت عامل و مجمومه سازمان خصوصي سازي تقدیر و تشکر ویژه داشت.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان خصوصی سازی؛ علی طیب نیا بعدازظهر امروز در مجمع سازمان خصوصی سازی که در وزارت امور اقتصادی و دارایی تشکیل شد گفت: ماهیت و کیفیت سهام و بنگاههای واگذار شده در گذشته به صورت خرد و بورسی بوده که این نوع از واگذاری کار سخت و پیچیده ای نیست، با این حال در چند سال گذشته واگذاریها کمتر بورسی بوده و عموما با شرکتهایی برای خصوصی سازی مواجه بوده ایم که مشکل صورتهای مالی داشته و عموما زیانده بوده اند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: بر این اساس اگر به دنبال افزایش کارایی بنگاهها در جریان خصوصی سازی هستیم باید شیوه واگذاریها تغییر پیدا کند.

وی با اشاره به این که بر اساس اصل 44 قانون اساسی شرکتهایی که در حوزه هایی مانند اجتماعی، فرهنگی، سلامت و ... فعال هستند مشمول واگذاریها نمی شوند اذعان داشت: ورود این دسته از شرکتها به فهرست واگذاریها نیازمند قانون جدید هستند.

طیب نیا ادامه داد: زمانی که نام یک شرکت در لیست واگذاریها قرار می گیرد آن شرکت به نوعی در بلاتکلیفی بسر می برد و وضعیت سرمایه گذاریهای جدید، راه اندازی پروژه ها و ... در این دسته از شرکتها با ابهام مواجه می شود، بنابراین باید برای رفع این بلاتکلیفی وضعیت شرکتها قرار گرفته در لیست واگذاریها سریعا مشخص شود.

وی در ادامه توفیق در اجرای سیاست خصوصی سازی در کشور را در گرو سه موضوع اصلی عنوان و تاکید کرد: موضوع اول این است تا زمانی که شیوه قیمت گذاری بنگاهها اصلاح نشود برخی از واگذاریها در کشور محقق نخواهد شد و شاهد کندی روند خصوصی سازی هستیم؛ بنابراین این مشکل باید برطرف شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: به عنوان مثال در حال حاضر ارزش خالص روز دارایی ها ملاک قیمتگذاری سهام شرکتهای دولتی برای واگذاری است، در حالی که باید بازدهی بنگاهها نیز به عنوان ملاکی دیگر در قیمتگذاری و عرضه بنگاهها لحاظ شود، بر این اساس باید اصللاح روش قیمتگذاری در جریان خصوصی سازی مدنظر قرار گیرد که این موضوع در گرو همراهی شورای عالی سیاستهای کلی اصل 44 قانن اساسی و دولت است.

وی همچنین همراهی مجموعه دستگاهها در راستای اجرای سیاست خصوصی سازی را عامل دوم توفیق واگذاریها در کشور عنوان کرد و افزود: مدیران دستگاههای مختلف بجای مقاومت در برابر خصوصی سازی باید به تحقق این هدف کمک کنند.

طیب نیا در ادامه موضوع سوم را توانمندسازی و تامین مالی بخش خصوصی عنوان کرد و گفت: در حال حاضر در اقتصاد کشور بخش خصوصی توانمند نداریم که بتواند با شبه دولتی ها در واگذاریها رقابت کند، بنابراین باید برای موفقیت خصوصی سازی در کشور به توانمندسازی بخش خصوصی کمک کنیم.

وی همچنین با بیان این که در مجموعه وزارت امور اقتصادی و دارایی حدود 55 سازمان مستقل تحت مسئولیت این وزارتخانه فعالیت می کنند گفت: در میان این مجموعه ها سخت ترین کارها را سازمان خصوصی سازی بر عهده دارد که مرور کارنامه این سازمان نشان می دهد باید از زحمات جناب آقای مهندس پوری حسینی و هیئت عامل و مجمومه سازمان تقدیر و تشکر ویژه داشت.

وی خطاب به مجمع اعلام کرد: در بین تمام سازمانهاي زیرمجموعه وزارت اقتصاد آقای مهندس پوری حسینی موفق ترین و کار آمدترین مدیر می باشد.


١٨:١٩ - سه شنبه ١٠ مرداد ١٣٩٦    /    عدد : ٨١٩٨    /    تعداد نمایش : ٧٤٣


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج